Dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem potwierdzono na Podkarpaciu. W regionie u pięciu osób zdiagnozowano chorobą COVID-19 – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

"Chodzi o dwie kobiety w sile wieku z powiatu leżajskiego. Są w stanie dobrym. Do tej pory przebywały w kwarantannie" – dodała rzeczniczka.

Przypomniała, że Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny obejmuje na terenie województwa nadzorem epidemiologicznym, kwarantanną domową osoby, które były narażone na zakażenie wirusem.

Obecnie w woj. podkarpackim pod nadzorem pozostaje 937 osób, dla 267 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Hospitalizowanych jest 25 osób.

Natomiast od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 157 testów.

Do tej pory w woj. podkarpackim u pięciu osób zdiagnozowaną chorobą COVID-19. Pierwszy przypadek zanotowano w środę, a dwa kolejne w czwartek i następne dwa w piątek. Zakażenie dotyczy trzech kobiet i dwóch mężczyzn.

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce potwierdzono siedem kolejnych przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z tym liczba chorych wzrosła do 58; jedna osoba zmarła. Potwierdzone w piątek wyniki dotyczą Leżajska, Lublina, Wrocławia, Łodzi.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.