Rząd belgijski ogłosił w czwartek, idąc ślady innych krajów europejskich, zamknięcie od najbliższego piątku wszystkich szkół, kawiarni, restauracji i niektórych sklepów w związku z epidemią koronawirusa.

Decyzja wchodzi w życie o północy w piątek czasu środkowoeuropejskiego i ma obowiązywać do 3 kwietnia. Jednak szkoły będą zamknięte przez najbliższe 5 tygodni - oświadczyła p. o. premiera Belgii Sophie Wilmes.

Wilmes zapewniła, że nie jest planowane całkowita blokada miast i poszczególnych terytoriów. Supermarkety i apteki pozostaną otwarte; co do innych sklepów wprowadzony będzie obowiązek wstrzymania handlu podczas weekendów.

Reklama

"Chcemy uniknąć sytuacji włoskiej i uniknąć zamykania całych obszarów" - powiedziała Wilmes.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Belgii wzrosła w czwartek do 399. Federalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 85 nowych infekcji.

Spośród 85 tych nowych infekcji, 34 przypadki koronawirusa stwierdzono wśród mieszkańców domu opieki w brukselskim Watermaal-Bosvoorde. 11 osób z tego ośrodka zostało zabranych do szpitala.

Jak dotąd w Belgii zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem.