Wielka Brytania i Unia Europejska zgodziły się odwołać bezpośrednie rozmowy w ramach zaplanowanej na przyszły tydzień w Londynie rundy negocjacji w sprawie umowy handlowej - poinformował w czwartek brytyjski rząd. Dodał, że badane są alternatywne rozwiązania.

Spowodowana przez epidemię koronawirusa decyzja zagraża harmonogramowi negocjacji, który i tak był już uważany za bardzo napięty. Brytyjski premier Boris Johnson chce zawrzeć porozumienie przed upływem okresu przejściowego po brexicie, czyli do końca roku.

Jednak pandemia koronawirusa Covid-19 zmusza rządy do podejmowania bezprecedensowych środków, w tym ograniczania możliwości poruszania się, aby spowolnić rozprzestrzenianie się choroby.

"Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia związane z Covid-19, brytyjscy i unijni negocjatorzy podjęli dziś wspólnie decyzję o nieprzeprowadzaniu przyszłotygodniowej rundy negocjacji w Londynie w pierwotnie przewidzianej formie" - napisano w oświadczeniu brytyjskiego rządu.

"Obie strony badają obecnie alternatywne sposoby kontynuowania dyskusji, w tym w miarę możliwości wykorzystanie wideokonferencji" - dodano.

Dotychczas odbyła się jedna runda negocjacji - na początku marca w Brukseli. Po jej zakończeniu obie strony mówiły o dużych, choć spodziewanych na podstawie ujawnionych wcześniej mandatów negocjacyjnych, rozbieżnościach. Wielka Brytania dotychczas kategorycznie wykluczała przedłużenie okresu przejściowego poza 2020 rok.