Szefernaker mówił w czwartek w TVP Info, że "w tej chwili MSWiA zajmuje się wyłącznie kwestiami związanymi z koronawirusem". "Jako pierwsi w Europie na taką skalę wprowadziliśmy posterunki sanitarne na granicy (…) Mamy od wczoraj także taką procedurę, że policja sprawdza codziennie, czy ludzie są w domu w czasie kwarantanny domowej. Wyniki pierwszych godzin sprawdzania są bardzo dobre, bo Polacy dostosowują się do kwarantanny. To jest ważne, bo kwarantanna i zasady postępowania w sytuacji, kiedy mamy chorobę na taką skalę, są najważniejsze" – powiedział.

Jak podkreślił Szefernaker, "musimy analizować sytuację i dostosowywać się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia". "Te wytyczne są takie, że należy podejmować stanowcze decyzje i szybko reagować" – powiedział. "I jestem przekonany, że nasza reakcja na moment, w którym jesteśmy, jest szybka i taka, jaka powinna być" – stwierdził.

"Jako osoba, która nadzoruje w MSWiA, w rządzie pracę wojewodów – a wojewodowie są niezwykle zaangażowani, bo prowadzą sztaby regionalne - praktycznie dwa razy dziennie mam z nimi rano i po południu, czasem wielogodzinne, wideokonferencje, na których wymieniamy się różnego rodzaju doświadczeniem. W ten sposób wypracowujemy procedury, które się sprawdzają w innych regionach, omawiamy sytuacje z ministrami działowymi, ministrem zdrowia, ministrem pracy i polityki społecznej" – mówił Szefernaker. "Dzisiaj także takie spotkanie będzie z ministrem edukacji narodowej" – dodał.

Szefernaker zaznaczył też, że "jest dumny ze współpracy z wojewodami, którzy prowadzą politykę rządu w terenie" i którzy "są niezwykle sprawni". "Chciałbym podziękować wszystkim wojewodom. To jest niezwykle wielka praca, 24 godziny na dobę, koordynacja wielu działań" – powiedział. "W związku z tym, że jest sytuacja podwyższonej gotowości w szpitalach, wojewodowie przejęli także nadzór nad pracami związanymi z koronawirusem w szpitalach" – dodał.

Szefernaker podziękował także wszystkim samorządom, które współpracują w sprawie koronawirusa z rządem. "Wczoraj odbyło się spotkanie wszystkich marszałków i prezydentów miast wojewódzkich z panem premierem. Było to bardzo dobre spotkanie. Zostały wyjaśnione wątpliwości. Takie spotkania w postaci wideokonferencji regularnie będą prowadzone" – zapowiedział. Podkreślił też, że żeby poradzić sobie z sytuacją "potrzebne jest jedno wspólne działanie całego rządu i samorządów".(PAP)

Autorka: Karolina Sarniewicz