Zmieniamy formułę prowadzenia kampanii wyborczej, konwencja programowa będzie pewnie przesunięta - mówił we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Zaznaczył, że nie słyszał o planach przesunięcia wyborów prezydenckich na jesień.

Spychalski był pytany o organizację dużych spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z wyborcami. Odpowiedział, że wszystko zależy od rekomendacji GIS i Ministerstwa Zdrowia. Na razie GIS wydał rekomendację o wstrzymaniu imprez masowych powyżej 1000 osób.

Spychalski zaznaczył, że właściwie wszystkie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy właśnie takie są, dlatego też formuła prowadzenia kampanii wyborczej - pomysły i jej przebieg - zmieniają się w obliczu sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

"Zmienimy formułę prowadzenia kampanii wyborczej. Natomiast na dzisiaj skupiamy się na tym, jak walczyć z koronawiursem. To w tej chwili absolutny priorytet" - zaznaczył. Dodał też, że konwencja programowa będzie też w związku z tym "pewnie przesunięta". Jeśli chodzi o możliwość przesunięcia terminu samych wyborów prezydenckich, Spychalski powiedział, że o takim planie nie słyszał. "Nie słyszałem o takich planach przesunięcia wyborów na jesień" - oznajmił.

Reklama

Z kolei odpowiadając na pytanie, kto będzie reprezentował opozycję na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wymienił lidera PO i przewodniczącego klubu KO Borysa Budkę, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, przedstawiciela Lewicy, lidera Wiosny Roberta Biedronia oraz przewodniczącego koła Konfederacji Jakuba Kuleszę i z racji pełnionego stanowiska marszałka Senatu - Tomasza Grodzkiego. Spychalski powiedział, że to spotkanie będzie poświęcone wyłącznie sytuacji epidemiologicznej.

Spychalski przypomniał też, że w tej chwili finalizowane są ustalenia z rządem dotyczące przebiegu uroczystości w związku z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz 10. katastrofy smoleńskiej. Dodał, że prezydent chce w sposób godny uczcić te dwie rocznice. "Ci, który dzisiaj próbują robić politykę i myślę tutaj głównie o politykach opozycji, na tych rocznicach - to nie jest nam potrzebne" - powiedział.