W poniedziałek Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga informował, że w pierwszej kolejności kontrolowane będą osoby, które podróżują autobusami i busami. Punkty kontroli sanitarnej w Kołbaskowie, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Gorzyczkach będą pracowały 24 godziny na dobę.

Mjr Straży Granicznej Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, powiedziała PAP, że na przejściu granicznym w Jędrzychowicach (Dolnośląskie) autokary i busy będą zatrzymywane przez funkcjonariuszy SG i policji. "Pracownik medyczny będzie mierzył temperaturę podróżującym, następnie będą oni proszeni o wyplenienie kart lokalizacyjnych, a jeśli ktoś nie będzie chciał tego zrobić, zostanie wylegitymowany i poproszony o podanie miejsca, w którym będzie przebywał w Polsce" - powiedziała rzeczniczka.

Komendant główny SG przekazał, że zostały opracowane procedury, w tym również wzory kart – karty pasażera i karty kierowcy. "Będą one dwujęzyczne – w języku polskim i angielskim" – podał.

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu dwóch, trzech dni zostaną wdrożone kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a także w pociągach i portach. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski