Arabia Saudyjska poinformowała w poniedziałek o 4 nowych przypadkach koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 15. Wprowadzane są kolejne ograniczenia w podróżach zagranicznych i przemieszczaniu się wewnątrz kraju.

Saudyjskie ministerstwo zdrowia podało, że nowe przypadki dotyczą Saudyjczyka, 2 obywateli Bahrajnu i Amerykanina.

Wcześniej w poniedziałek Arabia Saudyjska zawiesiła podróże swoich obywateli i rezydentów do dziewięciu krajów z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zawieszono też prawo wjazdu do Arabii Saudyjskiej osób przybywających z tych krajów lub kogokolwiek, kto przebywał w nich w ciągu ostatnich 14 dni.

Kraje te to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn, Liban, Syria, Korea Południowa, Egipt, Włochy i Irak.

Podobne restrykcje Rijadu obowiązują już wobec Iranu, który poinformował o 194 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Zdaniem Reutera, epidemia może jeszcze zaostrzyć stosunki między Rijadem i Teheranem rywalizującym o wpływy w regionie.

Władze Arabii Saudyjskiej tymczasowo odizolowały w niedzielę od reszty kraju prowincję gubernatorską Al-Katif, gdzie zanotowano największą liczbę zakażeń. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Saudyjskie MSW poinformowało w oświadczeniu, że nikt nie będzie mógł opuścić prowincji ani do niej wjechać, a praca w sektorach publicznym i prywatnym w Al-Katif została zawieszona, z wyjątkiem działalności instytucji, które świadczą niezbędne usługi.

W niedzielę władze saudyjskie wydały polecenie zawieszenia od poniedziałku wszelkich zajęć edukacyjnych, w tym nauczania Koranu, w meczetach a także w szkołach i na uniwersytetach. (PAP)