W Rosji potwierdzone zostały w sobotę co najmniej cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem - wszystkie u osób, które niedawno powróciły z Włoch. Media poinformowały także, że zakażenie wstępnie potwierdzono u kobiety, która przyjechała do kraju z Zurychu.

Specjalny sztab powołany w związku z epidemią poinformował o czterech chorych: trzech osobach z Lipiecka w centralnej Rosji i jednej z Petersburga. Wszystkie te osoby to obywatele Rosji, które niedawno powróciły z Włoch.

Sztab zapewnił, że pacjenci zostali odizolowani, a osoby, które miały z nimi kontakt przejdą kwarantannę.

Tym samym - według danych sztabu - liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Rosji sięgnęła 14.

Kolejnym przypadkiem może być mieszkanka obwodu moskiewskiego, u której wstępne badania wykazały zakażenie. Próbki mają być jeszcze przebadane w specjalistycznym laboratorium Wektor w Nowosybirsku.

Kobieta wróciła 25 lutego z Zurychu i zgłosiła się na badanie, choć nie miała objawów choroby. Teraz znajduje się w szpitalu na oddziale zakaźnym, hospitalizowani zostali również członkowie jej rodziny.

Służby transportu miejskiego w Moskwie zapewniły w sobotę, że wzmocniły działania profilaktyczne mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Częściej zmieniane są filtry w klimatyzacji, wagony metra dezynfekowane są przy pomocy specjalnych płynów i lamp ultrafioletowych.

W sobotę wypisany został ze szpitala w Moskwie pacjent, który był pierwszym chorym na Covid-19 w stolicy Rosji. Młody mężczyzna zgłosił się do szpitala po powrocie z Włoch. Choroba przebiegała u niego w lekkiej formie i w piątek wieczorem władze Moskwy poinformowały, że jest on już zdrowy.