15 osób zmarło na koronawirusa w ciągu ostatniej doby w Iranie - podał w środę resort zdrowia tego kraju, według którego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam do 92. Irańska telewizja poinformowała, że w związku z wirusem odwołano piątkowe modły w stolicach wszystkich 31 prowincji.

Tymczasem strona IranWire przekazała, że nowym koronawirusem zainfekowany jest I wiceprezydent Iranu Iszak Dżahangiri, czego władze oficjalnie nie potwierdziły.

Rzecznik ninisterstwa zdrowia Kianusz Dżahanpur poinformował na konferencji prasowej w Teheranie, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba osób zainfekowanych w Iranie wzrosła o 586 do 2922.

Eksperci obawiają się, że irańskie władze zaniżają dane dotyczące koronawirusa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani przyznał na środowym posiedzeniu rządu, że wirus stwierdzono w prawie wszystkich 31 irańskich ostanach (prowincjach). Przekazał, że wirus należy do szybko rozprzestrzeniających się. "Występuje w prawie wszystkich naszych prowincjach i jest, w pewnym sensie, globalną chorobą, obecną w wielu krajach, i musimy współpracować, aby rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe" - apelował.

Agencja Associated Press odnotowuje, że obecnie na Bliskim Wschodzie zakażonych jest 3140 osób. Iran jest drugim po Chinach krajem, w którym stwierdzono największą liczbę zakażeń nowym wirusem. Na całym świecie, w tym głównie w Chinach kontynentalnych, zainfekowanych jest ponad 90 tys. ludzi, zaś liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 3100.

Tymczasem strona internetowa IranWire podała, że I wiceprezydent Iranu został pozytywnie zdiagnozowany na koronawirusa i, że przechodzi teraz leczenie. IranWire powołała się na "dobrze poinformowane źródło". Informacji tych na razie nie potwierdziły irańskie władze.

Nowym wirusem zakażeni są natomiast wiceprezydent Iranu ds. kobiet i rodziny Masumeh Ebtekar i szef rządowego zespołu ds. walki z Covid-19, wiceminister zdrowia Iradż Harirczi, który do niedawna bagatelizował zagrożenie epidemią. Według jednego z deputowanych zakażonych koronawirusem jest ponad 20 członków parlamentu.

W poniedziałek na koronawirusa zmarł członek rady doradzającej najwyższemu przywódcy duchowo-politycznemu Iranu Alemu Chameneiowi. 71-letni Mohammad Mirmohammadi, uznawany za osobę bardzo bliską ajatollahowi, jest pierwszym tak wysoko postawionym przedstawicielem irańskich władz, który zmarł z powodu zakażenia koronawirusem.