Dworczyk zapewnił, że w Polsce 79 oddziałów zakaźnych w szpitalach pracuje w stanie podwyższonej gotowości i placówki są przygotowane na ewentualne wystąpienie koronawirusa. Podkreślił, że są zabezpieczone środki finansowe w związku z sytuacjami kryzysowymi, w tym 1 mld 200 mln zł w budżecie na działania kryzysowe oraz ok. 200 mln zł z rezerwy ogólnej.

Przypomniał, że w poniedziałek odbędzie się - na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, podczas którego rząd udzieli pełnej informacji na temat podejmowanych działań w związku z zagrożeniem koronawirusem. Krytykował także polityków opozycji za wykorzystywanie tego tematu w kampanii wyborczej.

"Nasi konkurenci polityczni przyzwyczaili nas, że starają się wykorzystywać cynicznie każdą sytuację i starają się straszyć Polaków" - ocenił Dworczyk.

Reklama

Szef kancelarii premiera apelował także o odpowiedzialne, spokojne i precyzyjne informowanie w sprawie koronawirusa.

"Jutro pan premier o godzinie 9.00 będzie prowadził odprawę z wojewodami z całego kraju - przegląd procedur, kolejne zalecenia, kolejny etap przygotowań" - poinformował Dworczyk. "O tym trzeba mówić spokojnie. Ta sytuacja jest pod kontrolą, ta choroba jest poważna, nie można jej bagatelizować, ale nie można przy tym próbować siać paniki" - stwierdził szef KPRM.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na terenie blisko 50 krajów. W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.