We wtorek niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia uruchomił internetową zbiórkę pieniędzy na swoją kampanię wyborczą. Po raz pierwszy w Polsce kampania prezydencka będzie w całości finansowana ze zbiórki społecznościowej - podkreśla sztab kandydata.

"Musimy opierać się na wpłatach od osób fizycznych, ponieważ nie mamy, jak inne komitety, pieniędzy partyjnych" - podkreślił we wtorkowej rozmowie z PAP szef sztabu Hołowni Jacek Cichocki.

Poinformował, że od poniedziałku działa konto, na które pieniądze na kampanię wyborczą mogą wpłacać osoby fizyczne, zaś we wtorek została uruchomiona strona do zbiórki obywatelskiej.

Sztab Szymona Hołowni w wydanym we wtorek komunikacie poinformował, że finansowanie kampanii pochodzące w całości ze zbiórki społecznościowej odbywa się "po raz pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie". "Inaczej niż pozostali kandydaci, których kampanie finansowane są z pieniędzy partyjnych, Szymon Hołownia udowadnia, że droga pod prąd jest możliwa" - dodano.

Według informacji zawartych w regulaminie internetowej zbiórki wynika, że potrwa ona do 8 maja. Komitet wyborczy może pozyskiwać i wydatkować środki jedynie na cele związane z wyborami. Pieniądze gromadzone są wyłącznie na jednym rachunku bankowym, a wpłat mogą dokonywać wyłącznie pełnoletni obywatele Polski.

W regulaminie zaznaczono również, że zgodnie z Kodeksem Wyborczym łączna suma wpłat od osoby fizycznej nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. kwoty 39 tys. zł. (PAP)

autor: Monika Zdziera