Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej pytała, czy prokurator generalny wystąpił do Watykanu o akta związane z przestępczością seksualną księży po zniesieniu tajemnicy papieskiej z postępowań dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych.

Podczas konferencji prasowej w środę w Sejmie posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że w grudniu ub.r. papież Franciszek zdjął tajemnicę papieską z postępowań dotyczących nadużyć seksualnych wobec nieletnich, popełnionych przez duchownych.

"Oznacza to tylko i aż tyle, że dotychczas wszystkie akta dotyczące przestępstw seksualnych księży, które były tajne i ukryte w archiwach Watykanu, są dostępne dla prokuratorów, dla sędziów, dla wszystkich tych zainteresowanych, którzy chcą wiedzieć, kto był przestępcą, kto był skazany w Kościele katolickim" – powiedziała posłanka Lewicy.

Poinformowała, że napisała zapytanie do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym pytała, czy Prokuratura Krajowa wystąpiła już z wnioskiem do Watykanu o udostępnienie akt związanych z przestępczością seksualną księży katolickich w Polsce.

"Prokuratura Krajowa ma teraz szansę wydobyć wszystkie dokumenty, które były tajne w Watykanie. Poza tym musi dać nam odpowiedzieć, dlaczego przestępcy z Kościoła katolickiego są inaczej traktowani niż wszyscy inni przestępcy z innych zawodów" – powiedziała.

Przypomniała również, że w lutym ub.r. przekazała papieżowi raport w sprawie biskupów. "Przypomnę, że w tym raporcie, który osobiście wręczyłam do ręki papieżowi Franciszkowi, jest przeszło 20 nazwisk biskupów, którzy ukrywali, ukrywają cały czas księży lub przenoszą ich z parafii do parafii, którzy dokonali przestępstw seksualnych na chłopcach i dziewczynkach" – mówiła Scheuring-Wielgus. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski