W wyniku zmiany polityki wobec osób z niepełnosprawnościami przeznaczamy znacząco więcej środków na tę grupę osób - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że w 2020 r. będzie to 27,5 mld zł, czyli 12 mld zł więcej niż w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy dotyczącego corocznej wypłaty tzw. trzynastej emerytury i renty.

Szef rządu prezentując ten projekt podkreślał, że rząd wspiera różne grupy społeczne - emerytów i rencistów, ale także osoby z niepełnosprawnością. "W wyniku ogromnej zmiany polityki wobec osób z niepełnosprawnościami przeznaczamy znacząco więcej środków na pomoc dla tych najsłabszych członków naszego społeczeństwa. W czasach rządów Platformy Obywatelskiej było to 15,5 mld. W 2020 r. będzie to 27,5 mld zł. czyli 12 mld zł więcej" - wskazał premier.

"Jeszcze parę lat i przez kilka lat rządów PiS, Zjednoczonej Prawicy będziemy przeznaczać na osoby z niepełnosprawnościami tyle środków, jakich dorobiła się przez 25 lat III Rzeczypospolita. To jest miara naszej dbałości o osoby z niepełnosprawnościami" - dodał.

Premier wśród ostatnich działań rządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami wymienił m.in. podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego i wzrost renty socjalnej. Wskazał także na wypłatę tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych.

"To jest miara tego, w jaki sposób traktujemy solidarność, sprawiedliwość społeczną i miara naszej skuteczności gospodarczej i podatkowej" - podkreślił premier.