Modernizację armii, zwiększenie jej liczebności oraz zacieśnianie relacji międzynarodowych wskazał resort obrony, jako główne działania podjęte w 2019 r. Ministerstwo podkreśliło, że do 2035 r. przeznaczy na zakup uzbrojenia 524 mld zł.

W poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej przypomniało, że w październiku 2019 r. minister Mariusz Błaszczak podpisał 15-letni Plan Modernizacji Technicznej. Zakłada on zakup nowoczesnego uzbrojenia dla żołnierzy Wojska Polskiego do 2035 r. za 524 mld zł.

Resort podkreślił, że w mijającym roku żołnierze otrzymali m. in. śmigłowce S-70i Black Hawk, armatohaubice KRAB, zestawy przeciwlotnicze POPRAD, moździerze RAK, patrolowiec ORP Ślązak i holowniki. Podpisane zostały również umowy na zakup wyrzutni rakietowych HIMARS i śmigłowców AW101. Jak zaznaczyło ministerstwo, na zaawansowanym etapie znajdują się także negocjacje w sprawie pozyskania myśliwców piątej generacji F-35.

MON wskazało też, że 2019 r. udało się zwiększyć liczebność Wojska Polskiego. "Zgodnie z harmonogramem tworzona jest 18. Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach oraz kompletowane są kolejne brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Tworzone są wojska obrony cyberprzestrzeni. Wzrosły także wynagrodzenia żołnierzy oraz pracowników wojska. Zmieniona została ustawa o weteranach dająca większe uprawnienia i dodatki dla tych, którzy wypełniali swoje zadania na misjach poza granicami kraju" - podkreślił resort obrony.

Jak podano w komunikacie, dzięki podpisanym przez prezydentów Polski i USA, a wynegocjowanym w MON, deklaracjom wzmocniona została wschodnia flanka NATO. Podkreślono też, że o co najmniej tysiąc zwiększona zostanie liczba żołnierzy USA w Polsce.

Zaznaczono, że w 2019 roku przypadały także dwie ważne dla Polski rocznice: 20-lecie wstąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznica obecności w Unii Europejskiej.

"12 ostatnich miesięcy to wzmacnianie bezpieczeństwa poprzez m.in. modernizację, zwiększanie liczebności Wojska Polskiego i zacieśnianie relacji międzynarodowych" - podkreślił resort obrony.