Prokurator przedstawił pięć zarzutów dotyczących przyjęcia korzyści majątkowych zastępcy dowódcy jednostki wojskowej - powiedział w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Zarzuty usłyszeli też przedsiębiorcy, którzy mieli wręczyć korzyści majątkowe.

Jak podała wcześniej Prokuratura Krajowa, we wtorek na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy jednostki wojskowej 2305 GROM płk. Andrzeja R. oraz prezesa i zastępcę prezesa spółki, która m.in dostarcza uzbrojenie i sprzęt wojskowy.

Jak przekazał prokurator Łapczyński, podejrzany wojskowy w jednym przypadku przyjął korzyść majątkową od działających wspólnie i w porozumieniu przedsiębiorców dostarczających sprzęt wojskowy do jednostki, w której pełnił funkcję kierowniczą. "W pozostałych czterech przypadkach przyjął korzyści majątkowe od jednego z przedsiębiorców, który reprezentował spółkę zajmującą się dostawą uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rzecz jednostki wojskowej, w której funkcję kierowniczą pełnił podejrzany" - dodał prokurator.

Zarzuty usłyszeli też przedsiębiorcy. "Prokurator przedstawił zarzuty udzielania zastępcy dowódcy jednostki wojskowej korzyści majątkowej w związku z pełnioną przez niego funkcją publiczną, przy czym w przypadku jednego przedsiębiorcy jest to jeden zarzut, zaś w przypadku drugiego przedsiębiorcy pięć zarzutów" - podkreślił Łapczyński.

Reklama

Powiedział, że podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

"Wobec zastępcy dowódcy jednostki wojskowej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, poręczenia majątkowego oraz dozoru przełożonego wojskowego połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi" - poinformował Łapczyński. Wobec przedsiębiorców prokurator zastosował poręczenia majątkowe i dozory policji połączone z zakazem kontaktowania się z podejrzanym wojskowym.