Marian Banaś powinien podać się do dymisji – wynika z sondażu IBRiS dla DGP i RMF FM. Trzy czwarte Polaków słyszało o niejasnościach wokół oświadczeń majątkowych obecnego szefa NIK. I niemal tyle samo uważa, że powinien odejść z urzędu.
Badanych zapytaliśmy także, co powinno się stać, jeśli prezes izby nie zrezygnuje. Jedna trzecia pytanych uważa, że prawo powinno zostać tak zmienione, by można było go odwołać. Ale przeciwnego zdania jest prawie 55 proc., z czego dokładnie połowa uważa, że prawo nie powinno być traktowane instrumentalnie i zmieniane ze względu na jedną osobę (choć wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w większości akceptują taki pomysł). Nasz sondaż pokazuje także spadek poparcia dla PiS, choć nic nie wskazuje na to, by któreś z pozostałych ugrupowań na tym korzystało.
Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 35 proc. Polaków, o prawie 9 pkt proc. mniej niż w ostatnich wyborach do Sejmu – pokazuje sondaż IBRiS dla DGP i RMF FM. PiS nie jest wyjątkiem. Wszystkie ugrupowania mają słabsze wyniki. To m.in. efekt powyborczej demobilizacji elektoratu. – Ludzie zastanawiają się nad wyborem karpia, a nie partii politycznych. Ale to wskazuje, że opozycja nie przejęła inicjatywy, a raczej, że nikt tej inicjatywy nie ma – mówi Marcin Duma, prezes IBRiS.