Podczas wizyty w Nagasaki w niedzielę papież Franciszek zobaczył w tamtejszym Muzeum Męczenników, upamiętniającym chrześcijan zamordowanych w Japonii w czasach prześladowań religijnych, buddyjską figurkę, którą posługiwali się, by modlić się do Matki Bożej.

Muzeum wzniesiono na wzgórzu Nishizaka, gdzie w 1597 roku ukrzyżowano 26 chrześcijan. To w tym okresie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, które trwały ponad dwa wieki.

W muzeum koło pomnika świętych męczenników znajdują się przedmioty codziennego użytku, a także świadectwa tego, w jaki sposób chrześcijanie przekazywali wiarę kolejnym pokoleniom i modlili się w ukryciu.

Gdy Franciszek po oddaniu hołdu męczennikom poszedł do muzeum, pokazano mu figurkę buddyjskiej bogini Kannon, której używali chrześcijanie jako wizerunku Matki Bożej, gdy nie mogli jawnie się do niej modlić.

Papież wielokrotnie mówił o wyjątkowym świadectwie wiary tzw. ukrytych katolików w Japonii.

Już w pierwszych dniach swego pontyfikatu, w kwietniu 2013 roku w homilii w czasie mszy w Watykanie Franciszek mówił z podziwem o świadectwie Kościoła w Japonii, który przetrwał mimo krwawych prześladowań. Wyznał, że najbardziej porusza go siła świeckich, którzy przekazywali wiarę kolejnym pokoleniom pomagając tym samym Kościołowi przejść przez okres ciężkiej próby. Jak mówił wtedy papież, kiedy misjonarze mogli powrócić do Japonii, znaleźli dobrze funkcjonujące wspólnoty katolickie; „wszyscy byli ochrzczeni, wszyscy po katechezach, wszyscy ze ślubami kościelnymi” - dodał.

Z Tokio Sylwia Wysocka(PAP)