Dyrektor Sławomir Dudek zrezygnował ze stanowiska z powodów osobistych; wydatki państwa są "pod nadzorem" ustawy o finansach publicznych - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek, odnosząc się do informacji "Rzeczpospolitej" o zwolnieniu dyrektora.

"Rzeczpospolita" napisała w piątek o zaskakującej dymisji w resorcie finansów. Odejść ma szef departamentu, który m.in. stoi na straży finansów państwa i hamuje nadmierny wzrost wydatków. "Ministerstwo Finansów zwalnia dyrektora, który odpowiada za hamowanie wzrostu wydatków państwa – zaalarmowała nas osoba zbliżona do kierownictwa resortu, doskonale znająca zasady jego funkcjonowania oraz politykę kadrową" - czytamy w "Rz". Według gazety stanowisko ma stracić Sławomir Dudek, szef departamentu polityki makroekonomicznej.

"Dyrektor Sławomir Dudek złożył rezygnację ze stanowiska z powodów osobistych. Na tę chwilę nie zaprzestał jednak sprawowania funkcji dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej" - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

"Wydatki państwa są przede wszystkim +pod nadzorem+ ustawy o finansach publicznych. Prowadzona przez MF polityka w zakresie finansów publicznych nie zagraża ich stabilności" - dodał.

"Rz" powołując się na stronę resortu finansów napisała, że departament przygotowuje analizy i prognozy niezbędne w formułowaniu i realizacji polityki fiskalnej państwa oraz w koordynacji polityk ekonomicznych i finansowych UE. Opracowuje prognozy obejmujące: wielkości makroekonomiczne, dochody budżetu oraz główne kategorie przepływów finansowych dotyczących sektora finansów publicznych.

"Dyrektor traci stanowisko, bo jest za mało elastyczny. To zła wiadomość dla finansów publicznych" – mówi "Rz" informator.

"Rz" podała, że Sławomir Dudek jest odpowiedzialny m.in. za przestrzeganie reguły wydatkowej, czyli za stabilizowanie finansów państwa. Reguła działa w ten sposób, że w okresie dobrej koniunktury ogranicza wzrost wydatków z kasy państwa po to, by w gorszych czasach budżet mógł wydawać więcej.