Konferencja Przewodniczących PE w poniedziałek po około dwugodzinnym spotkaniu nie podjęła decyzji w sprawie ewentualnego głosowania nad umową o brexicie. Szef PE poinformował, że europarlament podejmie decyzję ws. umowy po zatwierdzeniu jej przez Izbę Gmin.

Po spotkaniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli przekazał w oświadczeniu, że w ramach następnego kroku umowę przeanalizuje komisja spraw konstytucyjnych PE. "Spotkamy się ponownie w czwartek, aby omówić postępy w pracach" - poinformował.

„Parlament Europejski będzie ostatnim podmiotem, który wypowie się na temat umowy o wystąpieniu (Wielkiej Brytanii z UE - PAP). Nastąpi to po zatwierdzeniu umowy przez parlament brytyjski" - zaznaczył.

Konferencja Przewodniczących PE składa się z szefa europarlamentu i liderów grup politycznych.

Wcześniej w poniedziałek po spotkaniu grupa sterująca ds. brexitu w PE oceniła, że w sprawie umowy o brexicie ruch należy teraz do brytyjskiego parlamentu. Szef grupy Guy Verhofstadt poinformował, że europarlament powinien poczekać z ratyfikacją porozumienia na Izbę Gmin.

Brytyjski parlament nie głosował w poniedziałek w sprawie porozumienia z UE o warunkach brexitu. Spiker Izby Gmin John Bercow nie zgodził się na poddanie rządowego wniosku pod głosowanie, argumentując, że w trakcie jednej sesji parlamentarnej nie można tego zrobić w przypadku projektu już raz odrzuconego przez posłów. Według Bercowa przeprowadzenie ponownego głosowania byłoby "powtarzaniem się i zakłócaniem porządku".

Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oświadczył, że jest on rozczarowany decyzją Bercowa, który "odebrał szansę na spełnienie woli Brytyjczyków".

Rząd w Londynie planował w poniedziałek poddać porozumienie pod głosowanie Izby Gmin, ponieważ nie doszło do tego w sobotę. Posłowie przyjęli bowiem poprawkę, która wstrzymuje głosowanie nad porozumieniem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw.

Wcześniej w poniedziałek Rada UE w formacie 27 krajów zatwierdziła projekt decyzji w sprawie podpisania porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii, który zostanie teraz przekazany PE.