Polacy żegnają w piątek w Sejmie marszałka seniora Kornela Morawieckiego. W Sali Kolumnowej przy trumnie z jego ciałem wartę honorową pełnili m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

W piątek po godz. 12 w Sali Kolumnowej Sejmu wystawiono trumnę z ciałem marszałka seniora. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Od godz. 13 przy trumnie Kornela Morawieckiego pełniona jest warta honorowa, a mieszkańcy, nie tylko z Warszawy, oddają hołd marszałkowi seniorowi. Pamięć Kornela Morawieckiego uczcił też m.in. były szef MON Antoni Macierewicz. Sala Kolumnowa będzie dostępna do godz. 18 dla wszystkich osób, chcących osobiście pożegnać zmarłego.

Wartę honorową wraz z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej pełnili m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

W Sejmie wyłożona jest również księga kondolencyjna, do której wpisał się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kondukt żałobny z trumną z ciałem marszałka seniora wyruszy o godz. 19. spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie do Katedry Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej. O godz. 20.30 rozpocznie się czuwanie w Katedrze Polowej WP.

Pogrzeb Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę; będzie miał charakter państwowy. Marszałek senior spocznie na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.