Gwarancja ubezpieczeniowa została już uruchomiona, więc od czwartku będziemy uiszczać rachunki klientów biura Neckermann Polska w hotelach - poinformowała PAP rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska. Jak zaznaczyła, sytuacja w hotelach jest unormowana.

Rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego podkreśliła w czwartek, że w wielu miejscach, gdzie jeszcze w środę były problemy ze strony hotelarzy, udało się uspokoić sytuację. "Wszystkie sygnały od hotelarzy, którzy mieli żądać od turystów pieniędzy, my przejęliśmy i kontaktowaliśmy się z nimi, deklarując, że będziemy uiszczać opłaty za pobyt turystów" - wskazała.

Koszty hoteli w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska będą pokrywane z gwarancji ubezpieczeniowej. "Gwarancja ubezpieczeniowa została już uruchomiona, więc będziemy od dzisiaj już uiszczać te rachunki" - poinformowała Milewska. Procedurę wynikającą z gwarancji ubezpieczeniowej na kwotę 25 mln zł uruchomił marszałek województwa mazowieckiego. Ubezpieczyciel Allianz Partners zadeklarował pełną współpracę w tym zakresie.

Rzeczniczka dodała, że w kwestii rachunków pojawiają się jednak pewne problemy. "Na przykład otrzymujemy z hoteli rachunki, ale na nich jest 30 osób i tylko dwie osoby z tych 30 są klientami biura Neckermann Polska. Musimy ręcznie sprawdzać każdego klienta, każdą pozycję, która widnieje na tym rachunku" - wyjaśniła.

Jak podkreśliła, sytuacja w hotelach jest unormowana. "Dla nas priorytetem teraz jest zapewnienie turystom zgodnego z planem powrotu do Polski" - powiedziała Milewska. Zaznaczyła przy tym, że na razie nie było potrzeby, aby skrócić pobyt turystom biura Neckermann Polska, a gdy zdarzały się pewne incydenty w hotelach, interweniowali konsulowie.

Według rzeczniczki na razie wszystkie realizowane powroty turystów biura są planowane. W przypadku ewentualnych problemów urząd w ostateczności będzie sprowadzać turystów szybciej. "Jeśli nie będzie takiej konieczności, to bez potrzeby nie będziemy skracać turystom pobytu" - powiedziała.

W czwartek zrealizowanych będzie dziewięć lotów czarterowych z Egiptu, Tunezji i Hiszpanii do Warszawy, Poznania, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Do kraju powróci ok. 230 turystów.

W środę biuro podróży Neckermann Polska poinformowało, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska. Bezpośrednim powodem tych działań jest ogłoszenie upadłości Thomasa Cooka, a w konsekwencji także ogłoszenie upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska.

Prezes zarządu biura Maciej Nykiel potwierdził także, że wszyscy klienci Neckermann Polska są objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. Urząd Marszałkowski informował w środę, że jeśli zabraknie pieniędzy z gwarancji ubezpieczeniowej, uruchomiony zostanie II filar Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

W piątek władze największego, a zarazem najstarszego biura podróży Thomas Cook, poinformowały, że znalazło się ono na skraju bankructwa. W poniedziałek firma ogłosiła upadłość. W biurach spółki Thomas Cook na całym świecie pracuje 22 tys. osób, z czego 9 tys. w rodzimej Wielkiej Brytanii. Działająca w 16 krajach świata firma obsługiwała 19 mln turystów rocznie.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska