Doradcą ds. polityki wewnętrznej będzie dziennikarz z 37-letnim stażem, komentator i publicysta Marian Leszko. Portalowi DennikN.sk ujawnił, że choć ustępujący prezydent Andrej Kiska zaproponował mu działalność w partii, którą tworzy, wybrał Pałac Prezydencki i pracę z Czaputovą. Dziennikarz współtworzy jej wystąpienie inauguracyjne.

Funkcję rzecznika prasowego obejmie z kolei dziennikarz telewizyjny Martin Striżinec. Przed rokiem zakończył prowadzenie cotygodniowej debaty polityków w telewizji publicznej, a teraz rozstanie się z programem o profilu naukowym, który emitowano na antenie drugiego kanału publicznej TV. W listopadzie 2018 r. Striżinec wystąpił na organizowanej przez inicjatywę "Na rzecz przyzwoitej Słowacji" demonstracji z krytycznym wobec rządzącej koalicji przemówieniem. Internetowy zapis przemowy cieszył się dużym powodzeniem. Dziennikarz zapowiedział, że prezydent w kontaktach z mediami będzie przypominać "otwartą i szczerą" kandydatkę Czaputovą.

Natomiast kwestie dotyczące ochrony środowiska i sektora pozarządowego Czaputova będzie konsultować z byłym szefem słowackiego oddziału Greenpeace Jurajem Rizmanem. Mężczyzna w przeszłości przez ponad 2,5 roku pracował dla pozarządowego stowarzyszenia zajmującego się prawami obywatelskimi Via Iuris, którego Czaputova była przewodniczącą. W Greenpeace spędził 14 lat.

Reklama

W marcu br. Czaputova w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonała Marosza Szefczovicza, który był kandydatem najsilniejszej partii koalicji rządzącej b. premiera Roberta Fica Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD). Przed wejściem do polityki 45-letnia prawniczka zajmowała się prawami obywatelskimi. Później zaangażowała się w tworzenie liberalnej partii Postępowa Słowacja, która wysunęła jej kandydaturę w wyborach.

Czaputova obejmie urząd 15 czerwca.

Z Bratysławy Piotr Górecki (PAP)