Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, zmiany nastąpią także w polskim Sejmie; z ławami na Wiejskiej pożegna się najpewniej 15 posłów PiS i 3 z PO. Do Brukseli wyjedzie Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Beata Mazurek, a także Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz.

W majowych wyborach do PE kandydowało 115 posłów, a do PE najprawdopodobniej dostało się 18 z nich. W Sejmie zastąpią ich osoby, które startowały w wyborach w 2015 roku z tej samej listy i uzyskały najwyższy kolejny wynik. Nowi posłowie będą sprawować swój mandat do wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią.

Do PE kandydowało również 9 senatorów, a dostał się prawdopodobnie jeden, startujący z listy PiS - wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Do czasu jesiennych wyborów parlamentarnych miejsce Bielana nie będzie obsadzone, a Senat będzie pracował w mniejszym składzie. Zgodnie z Kodeksem wyborczym prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu m.in. w przypadku wygaśnięcia mandatu senatora w związku z wyborem w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie Kodeks stanowi, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu (te odbędą się jesienią tego roku).

Z danych PKW przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce wynika, że w wyborach do PE PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,3 proc., Wiosna - 6,04 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,7 proc., Lewica Razem - 1,24 proc.

Wiceszef PKW Sylwester Marciniak mówił w poniedziałek rano, że z uwagi na "skomplikowany charakter" wyliczenia mandatów do PE, jest jeszcze zbyt mało danych, żeby określić, jakie komitety i kto konkretny otrzyma mandat. Dodał, że do tego potrzebne są protokoły ze wszystkich komisji.

Jednak według sondażowych wyników mandaty w PE obejmie 18 posłów.

Najwięcej kandydatów-parlamentarzystów miał komitet Prawa i Sprawiedliwości. O mandat europosła ubiegało się aż 58 posłów i 8 senatorów tego ugrupowania - to ponad połowa wszystkich wystawionych przez PiS kandydatów w eurowyborach.

Do PE najprawdopodobniej wybranych zostało 15 posłów PiS oraz jeden senator. Na pewno w PE zasiądzie wicepremier Beata Szydło, która uzyskała najlepszy wynik wśród wszystkich kandydatów - blisko 525 tys. głosów. Jej miejsce w Sejmie zajmie prawdopodobnie startujący z okręgu małopolskiego (Kraków) Sławomir Hajos.

Miejsce szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego mogłaby zająć kandydująca w 2015 r. ze Szczecina - Halina Szymańska, które jednak obecnie jest szefową Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Kolejny pod względem liczy głosów na tej liście jest Rafał Mucha.

Najbliższe 5 lat spędzi w Brukseli także minister edukacji Anna Zalewska. Do Sejmu wejdzie za nią najpewniej Maciej Badora (okręg dolnośląski - Wałbrzych). Mandat europosła obejmie rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Z okręgu w Chełmie (Lubelskie) do Sejmu wejdzie za nią Tomasz Zieliński. Minister w KPRM Beatę Kempę, zastąpi na Wiejskiej Zdzisław Brezdeń z okręgu we Wrocławiu.

Mandat europosła zdobyli także: wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (jego miejsce zajmie startująca z Opola Katarzyna Czochara), b. szef MSZ Witold Waszczykowski (jego miejsce zajmie startujący z okręgu sieradzkiego Paweł Rychlik), Elżbieta Kruk, którą zastąpi w Sejmie Sławomir Skwarek z okręgu w Lublinie. Posła Bogdana Rzońcę zastąpi w Sejmie Adam Śnieżek z okręgu w Krośnie; Dominika Tarczyńskiego Piotr Grzegorz Słoka z okręgu świętokrzyskiego, a Izabelę Kloc Katarzyna Dutkiewicz (okręg w Rybniku).

Najprawdopodobniej do Brukseli wyjedzie również minister pracy Elżbieta Rafalska (jej miejsce zajmie Marek Surmacz z okręgu lubuskiego). Rzeczniczkę rządu Joannę Kopcińską zastąpi Alicja Kaczorowska (okręg łódzki), b. ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela zastąpi Henryk Wnorowski (Podlasie) a b. posłankę PSL, obecnie w PiS, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelikę Możdżanowską zastąpi startujący z listy PSL w Kaliszu Piotr Walkowski.

Z list Koalicji Europejskiej w eurowyborach kandydowało 30 obecnych posłów: 24 z klubu PO-KO, 3 z klubu Nowoczesnej, 2 z klubu PSL i 1 poseł niezrzeszony. O mandat europosła ubiegał się też jeden senator PO - Jarosław Duda.

W Parlamencie Europejskim z list Koalicji najprawdopodobniej znajdzie się trzech posłów.

Spośród posłów Platformy do PE dostała się b. premier Ewa Kopacz, której miejsce w ławach sejmowych zajmie startujący również z Warszawy Michał Mazowiecki; b. ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w Sejmie zastąpi Zofia Ławrynowicz ze Szczecina.

Prawdopodobnie najbliższe pięć lat w Brukseli spędzi również Andrzej Halicki, którego zastąpi startujący w 2015 r. z Warszawy Jacek Kozłowski.