Jerzy Buzek, Tomasz Frankowski, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Janina Ochojska, Radosław Sikorski, Róża Thun - to "jedynki" Platformy Obywatelskiej na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do PE. Kandydatów PO na listy wyborcze zatwierdziła w sobotę Rada Krajowa partii.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej w sobotę przyjęła uchwałę zatwierdzającą okręgowe list kandydatów Platformy Obywatelskiej na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni). Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi Platforma obsadziła siedem "jedynek", a po trzy otrzymali przedstawiciele PSL i SLD. Żadnego z miejsc pierwszych nie ma Nowoczesna i Zieloni.

W okręgu pomorskim "jedynką" będzie europoseł Janusz Lewandowski, dwójką Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Z piątego miejsca wystartuje poseł Grzegorz Furgo, z ósmego Anna Pietrzak, z dziewiątego Patrycja Konkol, a z dziesiątego europoseł Jarosław Wałęsa.

W okręgu kujawsko-pomorskim z miejsca pierwszego wystartuje b. szef MSZ, b. marszałek sejmu Radosław Sikorski, z piątego - Michał Korolko, z siódmego Katarzyna Zarębska, z ósmego Edyta Ogonowska, a z dziesiątego poseł Krzysztof Brejza.

"Jedynką" w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie został były piłkarz reprezentacji Polski Tomasz Frankowski, z trzeciego miejsca wystartuje tu Anna Wojciechowska, z czwartego posłanka Bożena Kamińska, z szóstego Joanna Michalska, z ósmego Jolanta Den, z dziewiątego Marcin Bołtryk, a z dziesiątego poseł Jacek Protas.

Poseł Andrzej Halicki otrzymał drugie miejsce na liście w Warszawie ("jedynką" będzie tu b. premier Włodzimierz Cimoszewicz); z trzeciego miejsca wystartuje posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, z czwartego europosłanka Danuta Huebner, z piątego europoseł Michał Boni, z ósmego Aneta Kalata, a z dziewiątego Anna Brzezińska.

Na Mazowszu drugie miejsce otrzymał europoseł PO Dariusz Rosati ("jedynką" będzie europoseł PSL Jarosław Kalinowski); piąte miejsce ma b. szef CBA Paweł Wojtunik, siódme Aneta Uchwał, dziewiąte Beata Kraska-Romanowska; listę zamyka z pozycją nr 10 posłanka Jolanta Hibner.

W Łódzkiem z trzeciego miejsca wystartuje Joanna Skrzydlewska (pierwsze miejsce otrzymał tu b. premier Marek Belka), z siódmego Dorota Rutkowska, z ósmego Marta Stasiak, z dziewiątego Małgorzata Żurada i z dziesiątego Witold Stępień.

Jako "jedynka" z okręgu obejmującego woj. wielkopolskie wystartuje b. premier Ewa Kopacz; z miejsca piątego startuje Michał Wawrykiewicz, z szóstego Barbara Mroczkowska, z siódmego b. ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki, z ósmego Krystiana Drozd, z dziewiątego Karolina Fabiś-Szulc. Listę z nr. 10 zamyka europoseł Adam Szejnfeld.

W woj. lubelskim drugie miejsce otrzymała posłanka Joanna Mucha (z jedynką wystartuje europoseł PSL Krzysztof Hetman), piąte - Bożena Lisowska, szóste poseł Włodzimierz Karpiński, siódme poseł Stanisław Żmijan. Listę zamyka posłanka Kornelia Wróblewska.

Na Podkarpaciu posłanka Krystyna Skowrońska otrzymała drugie miejsce (pierwsze ma europoseł PSL Czesław Siekierski), piąte posłanka Joanna Frydrych, szóste Renata Butryn, siódme poseł Marek Rząsa, ósme Józef Szkoła, dziewiąte Barbara Zych. Listę zamyka z nr 10 europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

Listę w okręgu Małopolskie - Świętokrzyskie otwiera europosłanka Róża Thun. Z pozycji piątej startuje europoseł Bogusław Sonik, z szóstej posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, z siódmej posłanka Dorota Niedziela, z ósmej Robert Wardzała i dziesiątej Adam Cyrański.

W okręgu śląskim jedynką listy jest europoseł, b. szef PE Jerzy Buzek. Z pozycji trzeciej startuje posłanka Mirosława Nykiel, z czwartej europoseł Jan Olbrycht, z siódmej europoseł Marek Plura, z dziewiątej Joanna Sekuła. Listę zamyka Paweł Kobyliński.

Listę w okręgu Dolnośląskie - Opolskie rozpoczyna szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska; z nr 2 wystartuje senator Jarosław Duda, z czwórką - marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, z nr 6 - posłanka Katarzyna Mrzygłocka, z nr 7 - Władysław Kozakiewicz, z nr 8 - posłanka Elżbieta Stępień.

W okręgu Lubuskie-Zachodniopomorskie jako dwójka startuje poseł Bartosz Arłukowicz (jedynką jest tu europoseł SLD Bogusław Liberadzki); trzecie miejsce ma Elżbieta Polak, czwarte - b. wiceprezydent Warszawy Witold Pahl, siódme - Ewa Dudar, ósme Elżbieta Jabłońska i dziewiąte Katarzyna Dudź.

Termin rejestracji list kandydatów startujących w wyborach do PE mija 16 kwietnia.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.