Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych jak obecnie - powiedział w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ten rok będzie niezwykle istotny także z uwagi na wybory do Parlamentu Europejskiego.

"Mamy nie tylko bardzo wysoki wzrost gospodarczy, ale również niskie bezrobocie. Zatrudnienie w naszej gospodarce cały czas rośnie. Mamy bardzo pozytywny stosunek społeczeństwa do tego, co dzieje się w naszym kraju" - mówił Kwieciński w poniedziałek podczas sesji inaugurującej obrady XXVI Forum Gospodarczego Welconomy Forum in Toruń.

Dodał, że Polacy mają obecnie więcej pieniędzy w kieszeni. Podkreślił, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bardzo ważnym wskaźnikiem jest to, ile środków zostaje w gospodarstwach domowych.

"To dla nas najważniejszy wskaźnik - ile zostaje w kieszeniach nas, Polaków, dzięki wzrostowi gospodarczemu. Najważniejszym wyzwaniem jest dla nas przestawienie naszej gospodarki na tory innowacyjności. Pomimo dobrych ocen gospodarczych trzeba nadal podkreślić, że w obszarze innowacyjności coś drgnęło, ale jeszcze nie jest to poziom innowacyjności, który chcielibyśmy mieć" - dodał Kwieciński.

Wskazał także, że rok 2019 będzie istotny dla gospodarek wielu państwa także z uwagi na brexit oraz wybory do Parlamentu Europejskiego.

"To, co dzieje się dzisiaj w Wielkiej Brytanii jest zaprzeczeniem racjonalności tego państwa, tego narodu. Mamy nadzieję, że nie będzie miał miejsca tzw. twardy brexit, bo on miałby nie tylko bardzo przykre konsekwencje dla gospodarki brytyjskiej, ale także dla innych gospodarek europejskich, w tym polskiej. Bardzo istotne jest także to, że zmieni się scena polityczna w UE. Już pod koniec maja będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Już teraz widzimy, że on nie będzie taki sam, jak do tej pory. On będzie miał inną strukturę. Będziemy też mieli nową Komisję Europejską. To będzie bardzo ważny rok dla UE" - ocenił szef resortu inwestycji i rozwoju.

W sesji plenarnej, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, wziął udział także m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wśród tematów poruszanych w sesjach panelowych przez uczestników gospodarczego forum będą m.in.: wygląd miast przyszłości, związek pomiędzy przemysłem obronnym a gospodarką opartą na wiedzy, finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw czy wykorzystanie innowacyjności dla zrównoważonego rozwoju.