Zakup nowych myśliwców jest moim priorytetem, na ten kontrakt stawiamy największy nacisk w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisałem w ubiegłym tygodniu - napisał w poniedziałek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że to najważniejsze zadanie jakie postawił szefom Sztabu Generalnego WP i Inspektoratu Uzbrojenia.

MON w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie przypomniał, że w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisał w ubiegłym tygodniu Błaszczak, wśród najważniejszych programów jest program HARPIA dotyczący zakupu samolotów piątej generacji. "Priorytetem dla szefa MON jest wymiana postsowieckich samolotów Su-22 i MiG-29. Program HARPIA ma spełnić dwa podstawowe cele – zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i naszym pilotom" - zaznaczył resort.

Wskazał, że szef MON już podczas ubiegłotygodniowej odprawy poinformował, że oczekuje zarówno od szefa Sztabu Generalnego, jak również od szefa Inspektoratu Uzbrojenia podjęcia natychmiastowych działań, aby zrealizować to zadanie. MON planuje zakupić 32 samoloty wielozadaniowe piątej generacji.

"Minister obrony narodowej podjął także decyzję o powołaniu pełnomocnika do spraw pozyskania nowoczesnych myśliwców w ramach programu HARPIA, który zostanie zaprezentowany opinii publicznej już wkrótce. Zadaniem pełnomocnika będzie jak najszybsza realizacja programu i wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych nowych samolotów" - zaznacza MON.

W poniedziałek rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak potwierdził, że doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem MiG-29. Jak poinformował, pilot był zmuszony katapultować się, ale jest w stanie ogólnym dobrym. Samolot spadł w terenie niezabudowanym, około 8 km na wschód od miejscowości Łochów (powiat węgrowski).

Jak podkreśla MON, okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek