Byli premierzy: Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz oraz obecny wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki mają znaleźć się w gronie liderów list wyborczych Koalicji Europejskiej - wynika z informacji PAP uzyskanych w ugrupowaniach zaangażowanych w projekt.

Według źródeł PAP zbliżonych do władz SLD, negocjacje ws. kształtu koalicyjnych list do Parlamentu Europejskiego powinny zakończyć się na początku marca. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami z pierwszych miejsc na listach Koalicji Europejskiej ma wystartować trzech polityków wywodzących się z Sojuszu. Włodzimierz Cimoszewicz ma być "jedynką" w okręgu warszawskim, Marek Belka - w łódzkim, a Bogusław Liberadzki - w zachodniopomorskim i lubuskim.

Informacje te potwierdzają w rozmowie z PAP przedstawiciele Nowoczesnej. Z kolei w kierownictwie PO, dziennikarzowi PAP udało się potwierdzić, że taki kształt list jest rzeczywiście rozważany. "Jednak w tej chwili żadne ustalenia nie są ostateczne" - zastrzegają przedstawiciele władz Platformy.

Według informacji PAP, na dalszych miejscach na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu mogą znaleźć się ponadto m.in.: b. premier Leszek Miller, wieloletni eurodeputowany SLD Janusz Zemke, b. posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (wdowa po polityku Sojuszu i szefie MON w rządach Millera i Belki, Jerzym Szmajdzińskim), wiceszefowie partii - Marek Balt (lider śląskich struktur Sojuszu) i Andrzej Szejna (szef SLD w regionie świętokrzyskim) oraz radny lubelskiego sejmiku Riad Haidar.

Prace nad listami wyborczymi Koalicji Europejskiej wciąż trwają. W Platformie struktury regionalne mają czas na zgłaszanie swoich kandydatów zarządowi krajowemu do 10 marca. Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann powiedział PAP, że posiedzenie Rady Krajowej PO, która zatwierdzi listy wyborcze, planowane jest na sobotę 16 lub 23 marca.

Z kolei w Nowoczesnej termin zgłaszania kandydatów przez regiony mija w środę 27 lutego. Każda kandydatura - zgodnie z ustaleniami ugrupowania - musi być poparta 30 podpisami członków Nowoczesnej. Władze partii planują zatwierdzić kandydatury do PE do 10 marca.

Zgodnie z ustaleniami koalicjantów, PO wskaże kandydatów na siedem "jedynek", a pozostali koalicjanci otworzą sześć list - po trzy "jedynki" przypaść ma PSL i SLD.