Władze sprawującej obecnie przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej (V4) Słowacji poinformowały w poniedziałek, że spotkanie na szczycie czterech państw członkowskich tego ugrupowania i Izraela zostaje przesunięte na drugą połowę bieżącego roku.

"Jest to efekt żądania Polski, która reaguje w ten sposób na aktualny stan stosunków między Izraelem a Polską" - oświadczyła rzeczniczka słowackiego premiera Petera Pellegriniego Patricia Macakova. Dodała, że premierzy Czech, Słowacji i Węgier w trakcie pobytu w Jerozolimie obok bilateralnych rozmów z premierem Izraela odbędą także wspólne spotkanie trójstronne.

Macakova przypomniała również, że idea szczytu w Jerozolimie została uzgodniona podczas pierwszego spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela w Budapeszcie w 2017 roku. Po ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego rezygnacji Polski z udziału w szczycie szef czeskiego rządu Andrej Babisz poinformował, że zamiast tego odbędą się dwustronne rozmowy przedstawicieli Izraela z reprezentantami pozostałych trzech państw V4.