Aby unikać konfliktów, które wynikają z kryzysów humanitarnych i migracyjnych, musimy zapewnić długotrwały rozwój w regionie Bliskiego Wschodu - mówił podczas drugiego dnia konferencji bliskowschodniej w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas swojego wystąpienia szef rządu podkreślał rolę pomocy humanitarnej i mówił o swoich ubiegłorocznych spotkaniach z uchodźcami m.in. z Syrii i Iraku. "Pomoc tym osobom - jako społeczność międzynarodowa - to nasz obowiązek, musimy im pomagać w sposób jak najbardziej efektywny, który też będzie miał długoterminowy skutek" - mówił Morawiecki.

Premier powiedział, że polski rząd jest zaangażowany w pomoc humanitarną; stwierdził, że trzeba pomagać także takim krajom jak: Turcja i Liban, w których schronienia szukają uchodźcy.

"Polska jest zaangażowana, aby odegrać rolę - jeżeli chodzi o rozwiązanie kryzysu humanitarnego i innych wyzwań - ale przede wszystkim, jeżeli chodzi o przyczynienie się do pokoju na Bliskim Wschodzie. Aby unikać konfliktów, które wynikają z kryzysów humanitarnych i migracyjnych, musimy zapewnić długotrwały rozwój w tym regionie" - dodał szef rządu.