Oenzetowskie śledztwo ws. zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego pokazuje, że był on "ofiarą brutalnego i dokonanego z premedytacją zabójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego prze władze Arabii Saudyjskiej" - poinformowała w czwartek przedstawicielka ONZ.
Reklama

Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Agnes Callamard dodała, że jej zespół miał dostęp do części "groźnego i makabrycznego materiału audio" o zabójstwie Chaszodżdżiego, uzyskanego od tureckiej agencji wywiadowczej.

Wskazała, że Arabia Saudyjska "w sposób poważny podkopywała" wysiłki Turcji zmierzające do zbadania śmierci Chaszodżdżiego w saudyjskim konsulcie w Stambule.

Callamard powiedziała, że zwróciła się z prośbą o oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej. Dodała, że ma "poważne obawy" co do uczciwości postępowania prowadzonego wobec 11 osób, które zostały oskarżone w związku ze sprawą zabójstwa Chaszodżdziego. Saudyjska prokuratura domaga się kary śmierci dla pięciu z 11 oskarżonych.