Szef MSZ Jacek Czaputowicz weźmie udział w środę w Waszyngtonie w spotkaniu koalicji do walki z Daesz. Jak poinformował minister PAP, przy tej okazji będzie rozmawiał z uczestnikami koalicji - m.in. z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - o przyszłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

"To jest jednodniowa wizyta przedstawicieli państw, które uczestniczą w koalicji anty-Daesz (międzynarodowej koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim - PAP)" - powiedział szef dyplomacji, przypominając, że Polska jest jednym z członków tej koalicji.

Tematem rozmów szefów dyplomacji w Waszyngtonie będzie zapewnienie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, co - jak zauważył Czaputowicz - będzie również jednym z głównych wątków poruszanych podczas przyszłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

"Daesz jako ugrupowanie terrorystyczne zostało pokonane w tym sensie, że nie ma swojego terytorium. Chodzi o to, żeby ta działalność nie przeniosła się na cały świat w kierunku takiej działalności tradycyjnej terrorystycznej. Będziemy się zastanawiać, jakie działania należy podejmować w tym zakresie; to dotyczy m.in. działalności w Iraku, w Syrii" - powiedział PAP.

Reklama

Jak dodał minister, podczas wizyty w Waszyngtonie planuje również rozmowy na temat konferencji z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo oraz innymi ministrami obecnymi na spotkaniu międzynarodowej koalicji, część spośród których przyjedzie do Warszawy.

Do utworzonej w 2014 r. koalicji należą 74 państwa i 5 organizacji międzynarodowych (w tym UE, NATO oraz Liga Państw Arabskich). Poprzednie spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbyło się w lipcu ub.r. w Brukseli.