Lekarze z Chorzowa będą się dzielić wiedzą i doświadczeniem ze swoimi kolegami z Rwandy – w poniedziałek w Urzędzie Miasta zawarte zostało porozumienie dotyczące współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem w Kigali.

Jako pierwsi do Chorzowa przyjadą ortopedzi z Afryki – pojawią się na Śląsku już wiosną.

„Kiedyś to my wyjeżdżaliśmy na Zachód po wiedzę. Teraz jest ten czas, abyśmy podzielili się doświadczeniem z innymi lekarzami z krajów rozwijających się” - powiedziała dyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie Anna Knysok.

Porozumienie o współpracy podpisali, poza Knysok, dyrektor Działu Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali Martin Nyundo i prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Dyrektor rwandyjskiego szpitala dziękował za ciepłe przyjęcie w Polsce. „To dobrze wróży naszej przyszłej współpracy" – ocenił.

„To prestiż i duma dla naszego miasta, że możemy brać udział w takiej współpracy. Pierwszy lekarz z Rwandy przyleci do nas jeszcze tej wiosny, na przełomie marca i kwietnia” - wskazał prezydent Kotala.

W późniejszym czasie delegacja lekarzy z Chorzowa wyjedzie do Kigali, aby tam szkolić większą grupę medyków - głównie będą to ortopedzi, którzy będą uczyć się nowych technik z tej dziedziny.

Z usług Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie korzysta rocznie ok. 55 tys. pacjentów. Placówka ma 24 oddziały, 15 poradni specjalistycznych i 18 pracowni diagnostycznych. Zatrudnia 750 pracowników medycznych.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka