Odpowiedź na tę propozycję opublikowano we wtorek. FSB oceniła w niej, że nie ma potrzeby wprowadzania odrębnej sankcji karnej za tortury, ponieważ za takie czyny można karać na podstawie obecnych artykułów kodeksu karnego. Propozycję Rady ds. Praw Człowieka FSB nazwała zbędną.

Służby wymieniły dwa obowiązujące obecnie przepisy, dotyczące "znęcania się z użyciem tortur" oraz "przekroczenia uprawnień z użyciem przemocy". Natomiast Rada ds. Praw Człowieka uważała, że odrębny artykuł, przewidujący kary za tortury, jest niezbędny w kodeksie karnym. Zdaniem Rady pozwoliłoby to dostosować obecne prawo rosyjskie do Konwencji ONZ ws. zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Taką samą zmianę rekomendował Rosji również oenzetowski Komitet przeciwko Torturom. Jednak również w tym przypadku władze rosyjskie wskazywały na już istniejące w prawie zapisy.

Z oceną FSB nie zgodziła się rzeczniczka praw człowieka Federacji Rosyjskiej Tatiana Moskalkowa, która wskazała, że osobny artykuł dotyczący tortur groziłby sprawcom takich czynów większą odpowiedzialnością. Zmiana prawa pomogłaby - zdaniem Moskalkowej - zapobiegać torturom.

Natomiast szef rosyjskiej organizacji pozarządowej Komitet przeciwko Torturom Igor Kalapin powiedział w Radiu Swoboda, że nowy artykuł w kodeksie karnym "ogólnie nie poprawiłby sytuacji", jeśli chodzi o przypadki tortur. Jednak - zdaniem działacza - pozwoliłby na uzyskanie "jaśniejszej statystyki" tego zjawiska.

Szef Rady ds. Praw Człowieka Michaił Fiedotow wskazywał ze swej strony, że zmiana byłaby uporządkowaniem prawa, gdyż obecnie jeden artykuł kodeksu karnego dotyczy zarówno tortur, jak i znacznie łagodniejszych naruszeń.

Radio Swoboda (rosyjska redakcja radia RFE/RL) podało, że w 2017 roku na podstawie artykułu o "przekroczeniu uprawnień z użyciem przemocy" skazanych zostało w Rosji 798 osób. Wśród nich 347 było pracownikami organów ścigania.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)