Lider Republikanów w amerykańskim Senacie Mitch McConnell powiedział we wtorek, że senatorowie w tym tygodniu zagłosują nad propozycją prezydenta USA Donalda Trumpa, zmierzającą do zakończenia shutdownu, czyli częściowego zawieszenia rządu federalnego.

Trzy dni temu Trump zaproponował Demokratom ugodowe rozwiązanie, dzięki któremu chciałby pozyskać środki na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Zgodnie z pomysłem amerykańskiego prezydenta osoby niepełnoletnie, które dostały się nielegalnie na terytorium USA, objęte zostałyby trzyletnim okresem ochrony. Trump w zamian oczekuje zgody Demokratów na finansowanie budowy muru.

Tuż po sobotnim oświadczeniu Trumpa Mitch McConnell obiecał ze swej strony, że pochyli się niezwłocznie nad tą propozycją, a Senat wkrótce zagłosuje nad projektem stosownej ustawy.

Przeciwni takiemu rozwiązaniu są jednak Demokraci, którzy w swych wystąpieniach dla prasy wskazywali, że propozycja Trumpa jest nie do zaakceptowania, ponieważ stanowi wybieg służący tylko wymuszeniu przyznania środków budżetowych na budowę muru i metalowego ogrodzenia na granicy z Meksykiem.

Mur na granicy z Meksykiem od wielu tygodni jest przedmiotem sporu Trumpa z demokratycznymi kongresmenami, którzy sprzeciwiają się przeznaczeniu w budżecie 5,7 mld dolarów na jego budowę. Z powodu konfliktu w grudniu zeszłego roku nie uchwalono prowizorium budżetowego, co doprowadziło do trwającego już 31 dni shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego, najdłuższego w historii USA.