Były premier Katalonii Carles Puigdemont wystartuje ze swoją nową partią, Crida Nacional per la Republica (Crida), w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE).

Zaproszenie na jej listę otrzymała już Beatriz Talegon, była działaczka Partii Socjalistów Katalonii (PSC) i współpracowniczka Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC).

W poniedziałek Talegon pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie Puigdemonta. Popularna polityk z Katalonii oświadczyła, że "czuje się ogromnie zaszczycona" propozycją byłego premiera regionu.

Według Puigdemonta kierowane przez niego nowe ugrupowanie Crida Nacional per la Republica (Narodowe Wezwanie na rzecz Republiki), wystartuje w majowych wyborach do PE, niezależnie od innych partii popierających secesję Katalonii. Szczegóły dotyczące startu w wyborach mają zostać przedstawione podczas pierwszego kongresu ugrupowania, który odbędzie się w sobotę w Barcelonie.

Utworzenie Cridy, do której należy już 15 tys. osób, zostało ogłoszone przez Puigdemonta w lipcu 2018 roku, wywołując krytyczne opinie u części polityków separatystycznych ugrupowań z Katalonii: ERC oraz Demokratycznej Europejskiej Partii Katalonii (PDeCAT), z którego wywodzi się były premier.

Wprawdzie Puigdemont w przedterminowych wyborach z 21 grudnia 2017 roku uzyskał mandat deputowanego katalońskiego parlamentu, ale nie może go sprawować w związku z przebywaniem na terenie Belgii. Były premier ukrył się tam przed aresztowaniem przez hiszpański wymiar sprawiedliwości w związku z organizacją nielegalnego referendum niepodległościowego z 1 października 2017 roku.

Część polityków z Katalonii uważa, że Crida może stać się konkurencją dla głównych partii separatystycznych. Innego zdania jest Ferran Mascarell, współzałożyciel nowego ugrupowania, twierdząc, że stanie się ono w przyszłości platformą stojącą ponad podziałami partyjnymi katalońskich separatystów.

W pierwszej połowie stycznia Puigdemont spotkał się w Waterloo, gdzie mieszka od listopada 2017 roku, z kilkoma czołowymi politykami separatystycznymi z Katalonii, w tym z premierem regionu Quimem Torrą. W trakcie rozmów omawiano m.in. warunki, na jakich będzie działać nowe ugrupowanie.

Crida została oficjalnie zarejestrowana w spisie hiszpańskich ugrupowań politycznych 8 stycznia br. MSW w Madrycie zapisało ją pod nazwą CNxR z siedzibą w Barcelonie.

Do Cridy należy m.in. trzech osadzonych w hiszpańskich więzieniach katalońskich działaczy separatystycznych, w tym dwóch byłych ministrów w rządzie Puigdemonta: Jordi Turull oraz Josep Rull. Osadzony z nimi aktywista Jordi Sanchez jest zastępcą przewodniczącego nowej partii.

Marcin Zatyka (PAP)