Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pogratulował w piątek Stefanowi Loefvenowi pozostania na stanowisku premiera Szwecji po zatwierdzeniu go w piątek przez parlament w Sztokholmie na drugą kadencję.

"Gratulacje dla szwedzkiego premiera po głosowaniu. Z niecierpliwością czekam na dalszą doskonałą współpracę w wielu obszarach wspólnego zainteresowania" - napisał Juncker na Twitterze. Dodał, że jednym z takich wyzwań będą negocjacje nad przyszłym budżetem unijnym.

Szwecja czekała na nową władzę rekordowo długo w swej historii - 131 dni od wyborów. Krajem nadal rządzić będzie mniejszościowy rząd Partii Robotniczej - Socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska - Zielonych.

Utworzenie drugiego rządu Loefvena stało się możliwe dzięki wsparciu Partii Centrum oraz Liberałów, z którymi socjaldemokraci podpisali porozumienie zwane styczniowym. Na jego mocy lewicowy gabinet ma prowadzić część prawicowej polityki gospodarczej, obniżając podatki oraz liberalizując rynek pracy.

Warunkowego poparcia Loefvenowi udzieliła także, poprzez brak sprzeciwu, niewielka Partia Lewicy. Partia Centrum oraz Liberałowie w latach 2006-2014 tworzyli centroprawicową koalicję zwaną sojuszem z konserwatywną Umiarkowaną Partią Koalicyjną oraz Chrześcijańskimi Demokratami.

z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)