Organizatorem uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny. Od czwartku od g. 17, przez dobę, w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna prezydenta Gdańska - poinformowała w środę wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

nformacje dotyczące uroczystości, które będą miały miejsce w Gdańsku od czwartkowego popołudnia do soboty, przekazano na środowej konferencji przedstawicieli gdańskiego ratusza.

Aleksandra Dulkiewicz - pierwszy zastępca prezydenta Gdańska - poinformowała, że organizatorem uroczystości pogrzebowych jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny prezydenta Adamowicza.

Uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r. Od g. 17 w czwartek w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza. "Tak, żeby gdańszczanie, ci, którzy chcą się pożegnać, mogli to po prostu zrobić" - powiedział Dulkiewicz.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. "Trumna zostanie wprowadzona do Bazyliki Mariackiej, w piątek wieczorem zostanie odprawiona msza św. i do północy będzie możliwość pożegnania się z panem prezydentem w Bazylice Mariackiej" - poinformowała Dulkiewicz.

W Bazylice w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. "Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej" - powiedział na konferencji proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke.

Ks. Bradtke poinformował, że Bazylika będzie w sobotę otwarta od g. 7, gdzie - jak powiedział - "będą już prochy pana prezydenta Adamowicza". O godz. 12 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa.

Wiceprezydent Dulkiewicz poinformowała, że w Gdańsku ustawione zostaną telebimy, aby mieszkańcy mogli również przy ich pomocy uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Adamowicza. Ponadto - jak zapowiedziała - zarówno w piątek, jak i w sobotę, komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. Dulkiewicz zaapelowała o korzystanie z niej, by - jak mówiła - nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości.

Na konferencji poproszono również, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta Adamowicza, wsparli wolontariuszy, którzy - zgodnie z wolą rodziny - będą zbierali środki na dwa cele - gdańskie hospicjum im ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

Wiceprezydent Dulkiewicz zapytana, czy ratusz wie, kto będzie brał udział w uroczystościach pogrzebowych, odpowiedziała: "jeszcze tych informacji nie mamy potwierdzonych". Dopytywana, czy jest wola rodziny dotycząca udziału przedstawicieli partii politycznych, najwyższych władz państwowych, poinformowała, że "rodzina jest w trakcie rozmów" z premierem Mateuszem Morawieckim. "Jak tylko te informacje będziemy mieli, to je państwu przekażemy" - dodała.

Dulkiewicz przypomniała też, że w ECS od wtorku wystawiona jest księga kondolencyjna i będzie ona tam "tak długo, jak to będzie konieczne". Z kolei w Urzędzie Miejskim w Gdańsku księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz. 20.

"Dziękuję za wszystkie wyrazy solidarności, dobroci, w imieniu przede wszystkim rodziny, ale także moim własnym. Czuję, że testament pana prezydenta, jego słowa wypowiedziane w niedzielę na scenie, one się spełniają już powoli, bo ilość dobroci, którą także sami sobie okazujecie, ale okazujecie też bliskim pana prezydenta, mi, jego współpracownikom - to już się dzieje" - powiedziała Dulkiewicz.

Ostatnie zarejestrowane słowa Pawła Adamowicza, które wypowiedział w niedzielę ze sceny podczas finału WOŚP, zanim został śmiertelnie ugodzony nożem przez napastnika, brzmiały: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję. (...) To cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie".