Rosyjska prawniczka zamieszana w aferę Russiagate, Natalia Weselnicka, została we wtorek oskarżona przez prokuraturę federalną USA w sprawie dotyczącej defraudacji, blokowania wymiaru sprawiedliwości i świadomego wprowadzenia w błąd amerykańskich śledczych.

Szef nowojorskiego oddziału śledczego urzędu USA ds. imigracji i urzędów celnych Angel Melendez poinformował, że Weselnicka "jest obecnie osobą poszukiwaną w Stanach Zjednoczonych za świadome wprowadzenie w błąd śledczych w USA" w sprawie dotyczącej defraudacji 230 mln dol.", której dopuściła się "organizacja przestępcza mająca w swoich szeregach skorumpowanych rosyjskich dygnitarzy".

Melendez wyjaśnił też, że prawniczka "potajemnie spiskowała z wysokiej rangi rosyjskim prokuratorem, aby dostarczyć fałszywych informacji amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości i wpłynąć na jego postępowanie".

Weselnicka miała złożyć fałszywe dokumenty i deklaracje podatkowe w sprawie, w której reprezentowała kontrolowaną przez Rosjan firmę Prevezon Holdings Ltd oskarżoną o pranie pieniędzy. W lutym 2018 roku Prevezon zapłacił 5,9 mln dol. w ramach ugody sądowej w tej sprawie.

Prawniczka jest zamieszana w aferę Russiagate ze względu na jej udział w spotkaniu z synem obecnego prezydenta, Donaldem Trumpem juniorem, oraz doradcą i zięciem prezydenta Jaredem Kushnerem w Trump Tower, które odbyło się w czerwcu 2016, przed wyborami prezydenckimi.

Weselnicka miała oferować kompromitujące informacje o kandydatce Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton.

Spotkanie to jest przedmiotem szczególnego zainteresowania prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który prowadzi dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

Reuters pisze, że postawienie Weselnickiej w stan oskarżenia potwierdza tezę, że w okresie, w którym doszło do spotkania w Trump Tower, prawniczka działała na zlecenie Kremla.

Była prokurator federalna Barbara McQuade powiedziała agencji Reutera, że w świetle nowych oskarżeń "spotkanie to jest jeszcze bardziej podejrzane", a Weselnicką tym łatwiej można uznać za agentkę Kremla.

W grudniu były osobisty prawnik prezydenta Donalda Trumpa, Michael Cohen, został skazany na trzy lata więzienia, ale jeszcze przed tym wyrokiem w mediach pojawiły się pogłoski, że Cohen gotów jest zeznać, iż prezydent wiedział z wyprzedzeniem o spotkaniu swojego syna i Kushnera z Weselnicką, czemu prezydent zaprzecza, ale twierdzi też czasem, że gdyby tak było w istocie, to nie byłoby to wykroczeniem.

Cohen zawarł ugodę z federalną prokuraturą w związku z oskarżeniem o oszustwa podatkowe i bankowe, co oznacza, że podjął współpracę ze śledczymi z zespołu Muellera. (PAP)

fit/ mc/