Wizyta rozpocznie się w Muzeum Sztuki w Krajowej, miejsca internowania prezydenta Ignacego Mościckiego i naczelnego wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego; prezydent złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą pobyt w Krajowej prezydenta II RP. Uroczystości odbędą się także w polskiej części miejscowego cmentarza.

Polska delegacja uda się do koszar rumuńskiego 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy, współtworzący wielonarodową brygadę NATO.

Duda i Błaszczak wezmą udział w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami; wyróżnieni wojskowi otrzymają odznaczenia.

PKW Rumunia liczy ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Polska kompania zmotoryzowana jest wyposażona w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, jej uzbrojeniem są m.in. granatniki i moździerze.

W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO sojusznicy zdecydowali na warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2016 roku o rozmieszczeniu wielonarodowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence - eFP) oraz w Rumunii i Bułgarii, gdzie inicjatywa otrzymała nazwę dopasowanej wysuniętej obecności (tailored forward presence, tFP). Podczas gdy polscy żołnierze wchodzą w skład sił tFP w Rumunii, w skład batalionowej grupy bojowej eFP stacjonującej w Polsce wchodzi 120 rumuńskich przeciwlotników.

Z Craiowej Jakub Borowski (PAP)