"Oszustwem" i "kłamstwem wyborczym PO" nazwali radni m.st. Warszawy z PiS projekt zmniejszenia bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność nieruchomości wniesiony w czwartek na sesję rady miasta przez wiceprezydenta stolicy Roberta Soszyńskiego.

Zmniejszenie bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. – to główne założenie projektu uchwały, który w czwartek przyjęła rada Warszawy. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

Zgodnie z uchwałą bonifikata wynosi 60 proc., gdy opłata jednorazowa za przekształcenie zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeśli opłata zostanie wniesiona w drugim roku, to bonifikata wyniesie 50 proc., w trzecim - 40 proc., w czwartym 30 proc., w piątym - 20 proc., a w szóstym - 10 proc.

Tymczasem w połowie października - przed wyborami samorządowymi - rada miasta przyjęła uchwałę ustającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego powyżej 50 lat.

Wniesiony w czwartek projekt negatywnie ocenili w mediach społecznościowych radni m.st. Warszawy z PiS.

"W październiku przegłosowano 98 proc., dziś wycofują się z uchwały przed wyborami. Oszukali!!" - ocenił na Twitterze Jacek Ozdoba.

Oliwer Kubicki napisał: "Ciekawe kiedy PO zrozumie, że skandaliczne postępowanie @trzaskowski_ (podwyżki, lekceważenie rady, łamanie obietnic) da prawicy genialne paliwo na przyszłoroczne wybory. +Zobaczcie PO obiecuje ale po wyborach robi zupełnie inaczej. Zobaczcie jak kłamią+. Tylko warszawiaków szkoda".

Według Macieja Binkowskiego "skok na kasę mieszkańców Warszawy trwa". Wniosek o likwidację 99 proc. bonifikaty nazwał "rabunkowym".

Dariusz Lasocki napisał na Twitterze: "Wstyd. Radni Nowoczesnej i Platformy zagłosowali za uchwałą bonifikatową w porządku obrad III Sesji #RadaWarszawy. Jeszcze 2 miesiące temu w KAMPANII WYBORCZEJ mówili o 98-99 proc. bonifikacie, dzisiaj to już max ... 60 proc. #oszukali" - podkreślił Lasocki. Dodał, że od głosu wstrzymała się Monika Jaruzelska.

Błażej Poboży napisał zaś: "Przed wyborami PO poparła wniosek o bonifikatę 98 i 99 proc. z tytułu opłat za przekształcenie. Teraz chcą bonifikaty max. 60 proc. a jeśli opłata wniesiona byłaby np. po 6 latach tylko 10 proc. Proszę o nagłośnienie sprawy!" - zaapelował.️(PAP)