W związku z powołaniem na funkcję zastępcy prezydenta stolicy Paweł Rabiej nie może być jednocześnie członkiem komisji weryfikacyjnej - powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta. Dodał, że komisja czeka teraz na decyzję Sejmu ws. uzupełnienia wakatu po Rabieju.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej ogłosił w piątkowym programie RP.pl "Rzecz o polityce", że złożył na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rezygnację z pracy w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, a na swoje miejsce rekomenduje lidera stołecznych struktur Nowoczesnej, wiceszefa Rady Warszawy Sławomira Potapowicza.

Do rezygnacji Rabieja odniósł się w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. "W związku z powołaniem na funkcję zastępcy prezydenta stolicy Paweł Rabiej nie może być jednocześnie członkiem komisji - prawo jest jasne w tym zakresie i dlatego ta rezygnacja była konieczna" - powiedział. "Będziemy czekali teraz na decyzję Sejmu ws. uzupełnienia tego wakatu" - dodał.

"W sprawach reprywatyzacyjnych będziemy w kontakcie z Pawłem Rabiejem i mamy nadzieję, że polityka miasta w tym zakresie się zmieni, bo Paweł Rabiej w większości spraw głosował jak pozostali członkowie komisji, więc nie ma powodu przewidywać, że sytuacja współpracy z ratuszem będzie gorsza niż dotychczas. Mamy nadzieję, że doprowadzi do wypłaty odszkodowań dla mieszkańców, za którymi głosował i publicznie się wypowiadał, a które blokowała Hanna Gronkiewicz-Waltz" - powiedział Kaleta.

W poniedziałek Rabiej jako członek komisji z rekomendacji Nowoczesnej zapowiedział w rozmowie z PAP, że złoży rezygnację z zasiadania w komisji. Jak zaznaczył, jest świadom, że nie może łączyć stanowiska w komisji z funkcją wiceprezydenta stolicy. Przyznał też, że na temat swojej rezygnacji rozmawiał już z przewodniczącym komisji Patrykiem Jakim.

Potwierdził to PAP w poniedziałek szef komisji weryfikacyjnej. "Po formalnym wpłynięciu rezygnacji, która nastąpi w ciągu najbliższych dni, Sejm będzie miał siedem dni na skierowanie do Nowoczesnej wniosku o rekomendowanie innego członka" - powiedział Jaki.

Rabiej mówił PAP, że zależy mu, aby w pracach komisji zastąpiła go "osoba, która zna tematykę, która zna Warszawę, jest z tym procesem zaznajomiona". Jak wskazał, nowy kandydat powinien pojawić się najpóźniej na przyszłym posiedzeniu Sejmu, które planowane jest na 12-14 grudnia.

Rabiej jako wiceprezydent stolicy w ratuszu odpowiada m.in. za kwestie reprywatyzacji.

Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.