„Doskonale rozumiemy, że z Europy wjeżdżają (na Ukrainę) Rosjanie, albo obywatele innych państw, którzy mogą pracować dla służb specjalnych Federacji Rosyjskiej” – powiedział w programie jednej ze stacji telewizyjnych, nadanym w nocy z poniedziałku na wtorek.

Cyhykał poinformował, że skierował pismo w tej sprawie do szefów służb granicznych Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. „Poprosiliśmy kierownictwo służb granicznych tych państw o nasilenie kontroli z ich strony, gdyż część naszych sił wysyłamy na wschód, co osłabia system ochrony granic na zachodzie” – wyjaśnił.

Na Ukrainie od tygodnia obowiązuje stan wojenny, ogłoszony po ataku sił rosyjskich na trzy ukraińskie okręty w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Stan wojenny dotyczy regionów wzdłuż granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz regionów nad Morzem Czarnym i Azowskim.

W związku z zaostrzeniem konfliktu z Rosją Ukraina ograniczyła prawo wjazdu do kraju dla mężczyzn w wieku 16-60 lat z rosyjskim obywatelstwem i zamknęła dla obcokrajowców wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym; na półwysep wpuszczani są wyłącznie obywatele ukraińscy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)