„Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zwraca się do obywateli z prośbą, by nie fotografowali, nagrywali bądź transmitowali oraz nie publikowali w sieciach społecznościowych informacji, które ujawniałyby miejsca rozlokowania sprzętu wojskowego, uzbrojenia i żołnierzy, ruch kolumn wojskowych oraz oddziałów” – zaapelowano na Facebooku.

Sztab poprosił także o niepodawanie m.in. informacji dotyczących manewrów, transportu sprzętu oraz liczebności oddziałów wojskowych. Uprzedził jednocześnie, że cywilne drony, które zostaną zauważone nad obiektami wojskowymi, będą likwidowane bez ostrzeżenia, a ich właściciele zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

W poniedziałek parlament Ukrainy poparł decyzję prezydenta Petra Poroszenki o stanie wojennym. Podjęta została ona po ostrzelaniu przez Rosję ukraińskich kutrów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne i Azowskie. Ukraińskie jednostki zmierzały w kierunku portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

Stan wojenny ma obowiązywać do 26 grudnia w obwodach przy granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz obwodach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)