Świat stoi w obliczu nowej zimnej wojny handlowej, wywołanej napięciami między Chinami a Stanami Zjednoczonymi; wojny tej można uniknąć tylko przez zreformowanie Światowej Organizacji Handlu (WTO) - oświadczył francuski minister finansów Bruno Le Maire.

"Istnieje teraz prawdziwe ryzyko, że wkroczymy w zimną wojnę między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, w której wszystkie kraje, łącznie z europejskimi, będą przegrane" - powiedział w piątek Le Maire, otwierając w swoim resorcie konferencję poświęconą zreformowaniu globalnego systemu handlu.

"Otwarta wojna handlowa będzie ekonomicznym samobójstwem dla całego świata" - ostrzegł, wyrażając opinię, że taka wojna "jest po prostu całkiem głupia".

Le Maire uznał, że WTO musi wyjść z "paraliżu konsensusu", jaki utrudnia obecnie jej działalność i dopilnować, by reguły globalnego handlu były przestrzegane przez wszystkich.

"Kłamcami" francuski minister nazwał tych brytyjskich polityków, którzy wmawiali wyborcom, że wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej będzie łatwe i będzie leżało w ich interesie. "Prawda jest taka, że Brexit mógłby się skończyć koszmarem" - powiedział.

Le Maire podkreślił, że jednolity rynek UE jest "znaczącą siłą" w globalnym handlu i ostrzegł, że W. Brytanię może czekać "ekonomiczna katastrofa", jeśli ten rynek opuści. (PAP)