Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oświadczył w czwartek w PE w Strasburgu, że jest zadowolony z głównych elementów osiągniętego porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wskazał na kwestię ochrony praw obywateli i granicy irlandzkiej.

"Jesteśmy zadowoleni" - powiedział Tajani podczas konferencji prasowej w Strasburgu.

"Chcę wyjaśnić, że to dopiero początek nowej fazy. Parlament Europejski zostanie poproszony o zatwierdzenie umowy i będzie w związku z tym nadal analizował wydarzenia" - podkreślił.

"Wierzymy w demokrację i szanujemy decyzję Brytyjczyków. Tekst uzgodniony przez Unię Europejską i Zjednoczone Królestwo jest pierwszym krokiem na długiej drodze. Niemniej jednak jestem optymistą, że utoruje to drogę do przyszłych bliskich relacji UE i Wielkiej Brytanii. Zawsze powtarzałem, że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, nie Europę" - dodał szef PE.

W związku z postępem w negocjacjach w sprawie Brexitu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zdecydował w czwartek o zwołaniu nadzwyczajnego szczytu 27 państw członkowskich na 25 listopada.

Postęp był możliwy dzięki zaakceptowaniu w środę przez brytyjski rząd warunków umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zwłaszcza najbardziej problematycznej kwestii - granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Przywódcy na szczycie mają zatwierdzić porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.