Mam nadzieję, że strona rosyjska rozpocznie z nami i mediatorem wyznaczonym przez Radę Europy prace nad implementacją rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego RE dot. zwrotu Polsce wraku rozbitego pod Smoleńskiem samolotu Tu-154M - powiedział w środę w Strasburgu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Według biura prasowego MSZ środowe rozmowy Czaputowicza z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem dotyczyły m.in. "możliwych sposobów reformy i wzmocnienia organizacji w obliczu aktualnych wyzwań politycznych i finansowych oraz oceny sytuacji politycznej w Europie".

Ponadto, jak zaznaczono w komunikacie, minister Czaputowicz podkreślił znaczenie, jakie Polska przywiązuje do "pełnej implementacji niedawno przyjętej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywającej Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku samolotu Tu-154M".

"Mam nadzieję, że strona rosyjska w dojrzały sposób podejdzie w końcu do tej sprawy i rozpocznie z nami i mediatorem wyznaczonym przez Radę Europy prace nad implementacją tej rezolucji" – podkreślił, cytowany w komunikacie MSZ, szef polskiej dyplomacji.

W czasie zakończonej w środę wizyty w Strasburgu Czaputowicz wystąpił też na forum Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy, gdzie - jak podało MSZ - "zaprezentował polską ocenę wyzwań i priorytetów, z jakimi mierzy się obecnie organizacja".

"Polska od początku przemian demokratycznych priorytetowo traktuje konsekwentny rozwój systemu ochrony praw człowieka, standardów demokratycznych i rządów prawa" – przekonywał minister SZ. Zapewnił, że wartości, na których opiera się Rada Europy, "są niezmiennie wartościami, którymi kieruje się Polska", a sama organizacja - "jednym z filarów, na których opiera się polska polityka zagraniczna".

Szef dyplomacji podkreślił ponadto, że w kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej "wyzwania i zmiany, jakie obecnie mają miejsce w świecie, sprawiają, że Rada Europy musi w jeszcze większym stopniu egzekwować swoje wartości i zasady".

Minister spotkał się również z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guido Raimondim. W rozmowie z nim zwrócił uwagę na "znaczącą poprawę statystyk dotyczących naszego kraju", wynikającej - jego zdaniem - "w istotnej mierze" z "działań usprawniających tempo funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości". Szef dyplomacji zaznaczył zarazem, że Polska "jest niezmiennie zdeterminowana, by sprawnie i w pełni wykonywać wyroki i orzeczenia Trybunału".

Jak podano w komunikacie MSZ, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Czaputowicz odsłonił w siedzibie Rady Europy wystawę poświęconą początkom odrodzonej polskiej służby zagranicznej, a także, "wraz z wicepremier Beatą Szydło oraz sekretarzem Thorbjornem Jaglandem był gościem honorowym uroczystego przyjęcia z okazji Święta Niepodległości".