B.minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uważa, że wybrana na kolejną kadencję na prezydenta Łodzi Hanna Zdanowskie nie może pełnić tego urzędu. Prawo jest jednoznaczne; osoba skazana nie może pełnić tego urzędu - mówił we wtorek w RMF FM były szef dyplomacji.

Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 70,22 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda z poparciem 23,65 proc. głosów.

Pod koniec września Sąd Okręgowy w Łodzi uznał Zdanowską za winną poświadczenia w 2008 r. nieprawdy w dokumentach, w celu uzyskania kredytu przez jej partnera i skazał na karę 20 tys. zł grzywny.

Zgodnie z kodeksem wyborczym Zdanowska mogła startować w wyborach, ale ustawa o pracownikach samorządowych zakazuje obejmowania urzędu osobom prawomocnie skazanym. W takim wypadku wojewoda może zawnioskować o wygaszenie jej mandatu. Zgodę na to musi wyrazić Rada Miejska. Jeśli rada się nie zgodzi, wojewoda rozporządzeniem zastępczym wygasza mandat. To rozporządzenie podlega zaskarżeniu najpierw do WSA, a później jest skarga kasacyjna do NSA. Orzeczenie NSA jest ostateczne

„Prawo jest jednoznaczne. Osoba skazana nie może pełnić tego urzędu” - oświadczył Waszczykowski odnosząc się do wyników wyborów samorządowych. „To jest kwestia decyzji wojewody (…), który ma wszelkie instrumenty, by zdecydować” - dodał były minister spraw zagranicznych.