Spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa może odbyć się na szczycie G20 na przełomie listopada i grudnia w Argentynie - powiedział w piątek doradca Putina Jurij Uszakow. Jak dodał, byłoby to "długie i merytoryczne" spotkanie.

Uszakow, który jest doradcą Putina ds. polityki zagranicznej, zastrzegł, że spotkanie jest obecnie uzgadniane. Szczyt G20 odbędzie się w Buenos Aires w dniach 30 listopada-1 grudnia.

Jak informowano wcześniej, Putin i Trump spotkają się 11 listopada w Paryżu, podczas obchodów setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej. Uszakow zastrzegł w piątek, że spotkanie w Paryżu nie będzie trwało długo.

W ostatnich dniach Rosja sygnalizowała, że jednym z tematów rozmów prezydentów w Paryżu może być kwestia dwustronnego układu INF, z którego USA zamierzają się wycofać. Ogółem Kreml opisywał cel spotkania prezydentów w Paryżu jako przedstawienie stanowisk obu stron.

Układ INF podpisany został w 1987 roku przez USA i ówczesny ZSRR. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), a także zabrania ich produkowania, przechowywania i stosowania.