Prezydent Poznania zaprosił byłych prezydentów Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego na uroczystości z okazji 11 listopada. Poznań to miejsce, gdzie ten dzień stanowi fenomen radosnego, wspólnotowego świętowania – napisał Jacek Jaśkowiak (PO).

Z informacji przekazanej w poniedziałek wieczorem przez Jaśkowiaka za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych wynika, że takiego zaproszenia nie wystosował do obecnie urzędującego prezydenta.

Od lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada, poza Świętem Niepodległości, świętowany jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Tego dnia mieszkańcy Poznania i turyści zjadają rogale świętomarcińskie - poznańskie przysmaki, których tradycja sięga końca XIX wieku.

"Wierzę, że dzisiejsza Polska - kraj wolny i demokratyczny - to także Pańska zasługa. Dlatego też byłoby wielkim zaszczytem dla mieszkańców i władz stolicy Wielkopolski, gdyby zechciał Pan Prezydent przyjąć zaproszenie do Poznania - miejsca, gdzie dzień 11 listopada stanowi fenomen radosnego, wspólnotowego świętowania" – głosi tekst zaproszenia.

Prezydent stolicy Wielkopolski przypomniał w liście do byłych prezydentów kraju, że podczas gdy Polska 11 listopada będzie świętować stulecie odrodzenia swej niepodległości poprzez organizację oficjalnych uroczystości, koncertów i marszy, Poznań, "jako jedyne z polskich miast, celebruje ten czas w zupełnie wyjątkowy sposób".

"W tym dniu odwołujemy bowiem się do naszej poznańskiej, bardzo żywej tradycji związanej z postacią Świętego Marcina, patrona jednej z głównych arterii w śródmieściu. Imieniny Ulicy, bo tak nazwaliśmy to wydarzenie, to kulturalny festyn, którego centralnym punktem jest barwny korowód z udziałem tysięcy poznaniaków" – napisał Jaśkowiak.

Jak zaznaczył, Święty Marcin "to dla nas przede wszystkim symbol dobroczynności - wyciągnięcia ręki do potrzebujących, wykluczonych i ubogich. To uosobienie człowieka wrażliwego na los innych, a tym samym odpowiedzialnego za wspólnotę, w której żyje".

Podkreślił, że organizowane w jubileuszowym roku stulecia polskiej niepodległości przedsięwzięcie jest częścią programu Pochwała Wolności.

"Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej і odpowiedzialnej wspólnoty. Społeczności, która nie wyklucza, wznosi mosty porozumienia, a swoją siłę czerpie z jedności. Odnosząc się do dramatycznego losu, który dotknął naszą Ojczyznę na przestrzeni minionego wieku, to właśnie narodowa solidarność pozwalała nam nie tylko przetrwać czas zniewolenia i ucisku, ale realizować rzeczy wielkie” – napisał prezydent miasta.

21 października popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Jaśkowiak wywalczył w pierwszej turze reelekcję pokonując m.in. kandydata Zjednoczonej Prawicy Tadeusza Zyska. Na Jacka Jaśkowiaka zagłosowało 55,99 proc. głosujących. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny