Amerykańska armia udanie przetestowała w piątek najnowszy system obrony przeciwrakietowej typu Aegis - poinformował Reuters. Agencja podkreśla, że zdaniem ekspertów znacznie wzmocni to zdolność USA do obrony przed rakietami średniego zasięgu, będącymi na wyposażeniu wojsk Korei Płn. i Iranu.

Nowością testowanego systemu jest zastosowanie w nim pocisków przechwytujących SM-3 IIA, które mogą zwalczać wszelkie rodzaje pocisków balistycznych, w tym także międzykontynentalnych (ICBM). Po udanym teście

rozpocznie się prawdopodobnie regularna produkcja tego systemu.

Reklama

Dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej Sam Greaves podkreślił, że udany test był "wspaniałym osiągnięciem i kluczowym kamieniem milowym" w rozwoju tego typu broni w USA. Natomiast prezes organizacji non-profit ds. obrony przeciwrakietowej Alliance Riki Ellison zdradził, że nowy system w przyszłości prawdopodobnie będzie zainstalowany w Polsce.

W piątkowym teście pocisk przechwytujący został wystrzelony z okrętu USS John Finn na Pacyfiku po wykryciu pocisku balistycznego średniego zasięgu, wystrzelonego z Pacific Missile Range Facility - amerykańskiej bazy w hrabstwie Kauai na Hawajach.